Kolonialne rzeźby i ozdoby

Decyzja o zmianie wystroju mieszkania na inspirowany Orientem nie musi wcale nieść za sobą drastycznych zmian. Nie trzeba przecież wymieniać całego domowego umeblowania, by stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat. Wystarczy zainwestować choćby w dobrą, małą ozdobę, by wprowadzić do mieszkania powiew dalekowschodniej kultury.

Wykonywane z naturalnego drewna różnorodne figurki i rzeźby to alternatywa dla bogato zdobionych kolonialnych mebli. Zamiast więc przeładowywać pomieszczenia nadmiarem wzorów, form i kolorów warto skupić się na przedmiocie mniejszym, aczkolwiek wyraźnie akcentującym swoje pochodzenie. Indyjskie rzeźby najczęściej wykonuje się przy pomocy prymitywnych narządzi z eleganckiego mahoniu, twardego palisandra, akacji lub dającego się swobodnie wyginać rattanu.

Do salonu, bawialni lub sypialni idealnie nadają się figurki wyobrażające egzotyczne zwierzęta. Popularnym przedstawieniem jest oczywiście hinduski słoń, będący zarazem symbolem Buddy. W Europie natomiast uważa się, że indyjski słoń przynosi szczęście. Może to być argumentem przemawiającym za wyborem tejże figurki, która nasunie naszym gościom skojarzenie z dalekowschodnią podróżą.

Równie popularnymi motywami spotykanymi w hinduskiej kulturze jest oczywiście wizerunek Buddy. Możemy zatem wybrać małych rozmiarów ozdobę, którą umieścimy na nocnym stoliku lub, planując oryginalna aranżację ogrodu bądź tarasu – zdecydować się na rzeźbę dużych rozmiarów. Śmiało można także zainwestować w ciekawie wykonaną fontannę, zarówno do zamontowania w ogrodzie jak i na zacisznym balkonie.

Oprócz Buddy w różnych wariantach, nierzadko spotkać się można również z wizerunkami orientalnych bóstw, takich jak Siwa czy Wisznu. Wykonane z niezwykłą starannością, na pewno przerwą monotonię banalnego wnętrza i wzbogacą jego kompozycję.

Decydując się na orientalną ozdobę, a nie chcąc jednocześnie zastawiać komód czy półek, możemy wybrać opcję ozdoby wiszącej. Świetnie nadają się do tego dekorowane ramy lub lustra. Wzornictwo nawiązuje do religijnych symboli buddyzmu lub wariacji dotyczących motywów roślinnych. Co więcej, dzięki takiej ozdobie nasze codzienne przeglądanie się w lustrze stanie się niewątpliwie przyjemniejszym.

Na ścianie możemy również zawiesić typowy dla inspiracji Orientem specjalny panel. Najczęściej umieszcza się na takim akcesorium sceny nawiązujące do buddyzmu lub hinduskie bóstwa, mające zapewnić domownikom zdrowie, szczęście i dobrobyt. Ozdoby takie wykonywane są zarówno z drewna jak i metalu, co przesądza o ich uniwersalnym zastosowaniu. Dodatkowo, mają one na tyle różnorodne formy, kształty i wymiary, że bez problemu możemy pokusić się o wybór takiej właśnie ozdoby, kojarzonej bezpośrednio z atmosferą tajemniczych i egzotycznych Indii.